Etika ir patarimai

Tausojanti žvejyba (šlapia žuvis) yra esminė praktika norint padėti žuvims išlaikyti vis didėjantį žmogaus spaudimą jų gyvenamajai aplinkai ir populiacijoms. Tausojančią žvejybą taikome praktikoje ir siekiame, kad kuo daugiau žmonių tai suprastų ir saugotų gamtos turtus, jais džiaugtųsi, išlaikytų ir padidintų ateitiems kartoms.


PRINCIPAI

Nuo pat užsikabinimo už kabliuko iki paleidimo, žuvis patiria stresą. Tai sukelia neigiamus žuvies sveikatos sutrikimus – sumažėja atsargumas grobuonims, galimi reprodukciniai sutrikimai, padidėja mirtingumas susijęs su ligomis net jei ir žuvis paleidžiama, iš pirmo žvilgsnio, nuplaukia greitai.
Kol žuvies stresas yra neišvengiamas žvejyboje, Jūs galite gerokai sumažinti žuvies patiriamą stresą vykdydami šiuos principus:

1. Sumažinti žuvies kontaktą su oru

Kaip ir žmonės, judėdama žuvis, besipriešindama padidina organizmo stresą ir raumenų funkcijas. Kad žuvis greičiau atsigautų po sugavimo, žuviai būtina būtina būti kuo daugiau vandenyje kad galėtų kvėpuoti ir pumpuoti deguonį į kūną.

Laikant žuvį virš vandens atsigavimas sudėtingėja ir gali būt žūties priežastimi, jei tik ji ore išbus per ilgai. Net trumpi laiko tarpai (10 – 20 sekudžių ore) gali sukelti rimtus trumpalaikius ar ilgalaikius žuvies sveikatos sutrikimus.

Jūs galite sumažinti šiuos sutrikimus laikydami žuvies burną ir žiaunas pilnai po vandeniu kiek įmanoma ilgiau kol žuvis nepaleidžiama.

2. Vengti žuvies kontakto su sausais paviršiais

Žuvis turi apsauginį gleivių sluoksnį, kuris apsaugo nuo ligų ir parazitų. Kontaktas su sausais paviršiais, nesvarbu ar tai būtų rankos, žolė, valties dugnas ir t.t. gali pažeistį šį trapų sluoksnį ir dėl to žuvys gali susirgti įvairiomis ligomis ar būti užpultos parazitų. Taip pat visad yra galimybė žuviai susižaloti į kietus paviršius, tokius kaip kranto akmenys, vanties dugną ir panašiai.

Galima daryti taip:
1. Sušlapinti rankas prieš imant žuvį
2. Laikyti žuvį vandenyje
3. Laikyti žuvį saugiai vandenyje ar ties paviršiumi, atokiau ir saugant nuo sausų ir kietų paviršių.

3. Sumažinti žuvies laikymą rankomis

Įprastai, kuo žuvis mažiau laikoma, tuo geriau, tad visad galima pasiruošti kelis žingsnius į priekį, kad sumažinti žuvies laikymo laiką. Galima naudoti kabliukus be užkarpėlių, šalia turėti atkabinimo įrankius, tinkamus graibštus ir kt. Galima taikyti ir kitus būdus sumažinanti žuvies laikymą ir pagreitinti jos grįžimą į natūralią gamtą.


PATARIMAI

Sekti šlapios žuvies prinicipus ir patarimus yra tai, ką gali lengvai gali daryti kiekvienas! Visa tai užima mažai pasiruošimo ir atidumo prieš išvykstant į žvejybą, tačiau labai naudinga užkibus žuviai. Įterpiant šiuos patarimus į įprastą žvejybos praktiką, Jūs galite pašalinti žuvies kontaktą su sausais paviršiais,  minimalizuoti žuvies buvimą ore, sumažinti jos laikymą rankomis. Šie patarimai nėra taisyklės, greičiau pradinis taškas supratime ir suvokime ką kiekvienas žvejys gali padaryti, kad žuvims būtų geriau.

1. Kiek įmanoma sutrumpinti užkibusios žuvies traukimą

Ištraukiant žuvį greitai be ilgo jos varginimo iki išsekimo, gali dramatiškai sumažinti patiriamą žuvies stresą ir išlaikyti žuvies jėgas. Tai galima pasiekti žvejojant tinkamais žuvies rūšiai gaudyti įrankiais.

2. Sekti vietinius įstatymus ir mėgėjiškos žvejybos taisykles

Daugelyje vietų yra draudžiama žvejoti žuvis jų neršto metu, siūlome tuo metu įvertinti ir tausoti žuvų aplinką – nebraidyti neršto vietose, laikytis ramumos ir nesukelti žuvims neigiamų pasekmių. Būtina atkreipti dėmesį į tausojančią žvejybą saugomose teritorijose.

3. Laikyti žuvį ties vandeniu

Žuvys – slidūs gyvūnai, todėl gali būti lengvai išsprūsti rankose. Laikant žuvį, siūlome ją laikyti vandenyje ar truputį virš vandens, saugant nuo kietų paviršių t.y. žemės, akmenų, valties ar laivelio dugno ir pan. Tai būtina taikyti, kad jei žuvis išsprūstų iš rankų, krentant nesusižalotų ir grįžtų į vandenį sveika.

4. Žvejoti kabliukais be užkarpėlių

Replėmis galima užlenkti kabliukų užkarpėles. Kabliukai be užkarpėlių mažiau sužaloja žuvies burną, taip pat yra daug lengviau atkabinami – ypač svarbu jei jie įsminga į Jūsų burną, ausį ar pirštą!

5. Žvejoti su graibštais

Graibštai nėra visada būtini, tačiau dažnai jie padeda žuvį ištraukti greičiau, ypač gilesniuose vanenyse. Graibštai taip pat sumažina žuvies laikymą rankomis ir leidžia išlaikyti žuvį vandenyje kol ji atkabinama, atgauna jėgas ar fotografuojama.

6. Naudoti graibštus kurių tinklelis iš gumos ar silikono

Tinkleliai iš minkštos gumos ar silikono graibštuose yra patys geriausi norint, kad žuvis kuo mažiau susižalotų, tinklelis neįsipainiotų į žuvies žiaunas. Taip pat kabliukas ne taip stipriai įsikabina kaip į pintus tinklelius, taip pat tokie tinkleliai fotografuojant atrodo tiesiog puikiai.

7. Naudoti žuvies atkabinimo įrankius

Nešiokitės lengvai pasiekiamas atkabinimo replytes ar kitus įrankius kabliuko atkabinimui.

8. Fotografuoti ir viešinti tik šlapias žuvis jų stichijoje

Fotografuokite žuvis vandenyje! Jei žuvis momentui ištraukiama iš vandens, laikykite ją kiek įmanoma arčiau vandens ar pilnai vandenyje, kad žuvis galėtų galėtų kvėpuoti. Idealu jei fotografas sako – 1,2,3… Žuvis ištraukiama – padaromas kadras ir žuvis vėl nuleidžiama į vandenį.

9. Rankose žuvis laikyti atsargiai

Žuvis turi jautrius vidaus organus, todėl laikykite jas rankose švelniai, be suspaudimo. Venkite laikyti žuvis už burnos, žiaunų dangtelių nes tai trukdo ir gali sužaloti jų kvėpavimą. Dideles žuvis geriausia laikyti už uodegos, rodomuoju pirštu ir nykščiu švelniai prilaikant žuvies kūną ties priekiniais pelekais.

10. Žuvis švelniai paleisti atgal

Išsekintai žuviai reikia atsigauti. Upėje tai galima padaryti laikant žuvį vandenyje prieš srovę, kad srovės nešamas vanduo patektų į žuvies burną ir praeitų pro žiaunas. Ramiame ar stovinčiame vandenyje žuvį pajudinkite į priekį imituojant srovės efektą. Venkite žuvį traukti į save, srovėje venkite traukti prieš srovę, nes toks veiksmas gali pažeisti žuvies žiaunas.


Daugiau?

Daugiau apie žuvies pagavimo ir paleidimo etikos principus galite paskaityti anglų kalba čia:
http://www.patagonia.com/blog/2015/03/the-release-fundamentals-of-fish-and-path-to-responsible-angling/

Bus pratęsta…

Šlapios žuvies idėjų pristatymas šiame bloge buvo suderintas su https://www.keepemwet.org administracija